Mamy przyjemność poinformować, że uruchomiliśmy możliwość sporządzenia zeznania podatkowego przez Internet Banking - PIT-WZ.
PIT-WZ to wniosek o sporządzenie zeznania podatkowego przez urząd skarbowy. Za jego pomocą prześlesz do urzędu skarbowego informacje o korzystaniu z odliczeń od podatku lub dochodu, np. z tytułu przysługującej ci ulgi na dzieci, wydatków, które poniosłeś na cele rehabilitacyjne, podwyższonych kosztów uzyskania przychodów czy przekazania 1% podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. Urząd skarbowy na podstawie posiadanych informacji od pracodawców lub organów rentowych i danych z wniosku PIT-WZ przygotuje zeznanie podatkowe.
Jakie są korzyści ze złożenia PIT-WZ?
W ten sposób oszczędzisz czas i minimalizujesz ryzyko popełnienia błędów w zeznaniu rocznym, które wynikają choćby z przepisywania danych z informacji od płatników (np. z PIT-11) czy błędów rachunkowych. Samodzielne wypełnienie zeznania podatkowego i załączników, w których wykazywane są ulgi, nierzadko sprawia problemy podatnikom. Ponieważ urząd skarbowy wypełni za ciebie zeznanie, to rozliczenie się drogą elektroniczną zajmie ci nie więcej niż kilka minut.
Kto może skorzystać z PIT-WZ?
Możesz złożyć PIT-WZ, jeśli jesteś podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) i uzyskujesz dochody wyłącznie od płatników (w tym organów rentowych). Nie ma przy tym znaczenia, czy rozliczasz się sam, czy wspólnie z małżonkiem, czy jako osoba samotnie wychowująca dzieci.
Jak złożysz PIT-WZ i jak go podpiszesz?
Wniosek o sporządzenie zeznania możesz złożyć tylko i wyłącznie drogą elektroniczną. Zrobisz to za pośrednictwem naszej bankowości elektronicznej. Jeśli składasz PIT-WZ przez stronę banku skorzystaj z danych uwierzytelniających, które stosujemy do autoryzacji dyspozycji w usłudze Internet Banking.
Jakie dane wpisujesz do PIT-WZ?
W składanym wniosku należy uwzględnić dane identyfikacyjne, takie jak w każdym składanym zeznaniu PIT (twoje, a jeśli rozliczasz się wspólnie z małżonkiem, to także dane małżonka) oraz informacje:
- o kosztach uzyskania przychodów (czy korzystasz z podstawowych, czy podwyższonych, czy też o wysokości wydatków faktycznie poniesionych),
- czy korzystasz z ulgi rehabilitacyjnej,
- o składkach na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne (jeżeli masz wyższe składki a niski dochód, to należy ci się zwrot składek),
- o liczbie dzieci i ich danych identyfikacyjnych, a także o kwocie ulg na dzieci.